Слинговете – за едни нещо добре познато, за други – не толкова, всъщност не са нищо ново и модерно, напротив – поколения жени – от нашите баби назад, са ги ползвали непрекъснато – така наречената цедилка или просто тъкано парче плат, което служи за носене на бебето близо до родителя. За кърмещите майки това е вещ, която, от опит казвам, ще е изключително полезна и ще улесни ежедневните им занимания.
Защо слинг, а не кенгуру?
Носенето на бебе в кенгуру, макар и широко разпространено е некомфортно за носещия и нездравословно за бебето, тъй като се натоварва неговия неукрепнал гръбнак, седалище, а крачета остават да висят без опора. За носене на детето слингът е по-доброто решение, тъй като в слинга то е в здравословна естествена позиция на тялото, а и за носещия слингът е далеч по-удобно. Освен това, първо: една голяма част от моделите не са удобни за носене на новородено, точно когато то има най-голяма нужда от това; второ: не могат или много трудно се носят големи бебета, над 10 месеца, докато със слинга това може спокойно да стане и до три-четири години.
Носенето на бебето в слинг има огромни предимства, както за майката, така и за бебето!
За майката:
- Спокойствието - Най-важното предимство за майката е спокойствието на нейното дете и сигурността, че то е на най-удобното и приятно място, извън корема й! Носените бебета плачат много по-малко и страдат от много по-малко страхове!
- Свободни ръце - Ръцете на родителя са напълно свободни и спокойно може да извършва ежедневните си занимания.
- Болките в гърба - Носенето по този начин спестява много болки в гърба и кръста в сравнение с друг вид носене на дете.
- Мобилност - Слингът позволява и да сте абсолютно мобилен и да отидете навсякъде с детето си.
- Кърмене - И не на последно място – удобен начин за кърмене на детето, дори и в движение без някой да ви притесни или дори да забележи.
Що се отнася до бебчетата:
- Спокойствието - За бебето прегръдката от мама не е просто каприз, а жизнено важна част от живота му, за да расте обичано и здраво! По този начин то е по-спокойно и се чувства като в корема на мама – на уютно и сигурно място.
- От медицинска гледна точка:
- положенията на носене на бебето в слинг са естествените физиологични положения на бебето и то може да бъде носено в слинга от самото си раждане.
- Слингът помага за профилактика на дисплазията на тазобедрената става при новородени
- спомага за правилното развитие на мускулатурата и вестибуларния апарат на бебето. Когато вдигаме децата си те инстинктивно разтварят крачета и ги сгъват с коленцата навън като жабчета (крачетата са сгънати на 100 градуса навън и на около 40 градуса в коленете). Това е оптималната поза, в която главичката на тазобедрената става заема идеално положение. Това е позата на детските крачета в слинг.
- Освен това гръбнакът на децата физиологично е леко извит във формата на С и не бива насилствено да бъде изправян. В слинга гръбнакът на бебето е в естественото си положение.
- Люлка – носене на новородено
- Сгушено към гърдите – от 3 месеца нататък
- Позиция кенгуру – гледащо напред (от 3 до 6 месеца)
- Позиция на хълбок - от 6 месеца до 3-4 години
- Позиция на гръб – след годинка.